Виставка відеоарту Яцек Мальчевський / Лех Маєвський

Нещодавно я була на виставці, яка мене вразила своєю незвичністю – відеоарт виставка Леха Маєвського по картинах Яцека Мальчевського. Я не знайома із іншими відеоартами Леха Маєвського, тому ця виставка стала для мене новим відкриттям і просто зірвала дах своїм новим і цікавим підходом до мистецтва. Це той випадок, коли перші хвилини ти сидиш перед екраном і не можеш зрозуміти що відбувається, і тільки по кількох хвилинах твій мозок починає аналізувати те, що бачить перед собою. Це той тип мистецтва, який викликає у різних людей різні емоції, та різну інтерпретацію.

А зараз хочу трошки детальніше заглибити вас у символізм Яцека Мальчевського на прикладі картини «Меланхолія», а потім пояснити як цю картину Лех Маєвський перетворив у відеоарт. Я опишу те, як я це зрозуміла, і це може відрізнятися від опису виставки та критики мистецтвознавців.

Символізм Яцека Мальчевського

Картина «Меланхолія» зображає художника який малює. І персонажі вириваються з під його пензлика та стають живими людьми. Ціла художня майстерня заповнена людьми-персонажами із різних історичних періодів, які передають історію Польщі: історичні битви, та народні повстання. Хтось тримає у руках зброю, хтось музичний інструмент чи книжку, хтось пробує розірвати кайдани. Їх уже так багато, що вони не вміщаються в кімнаті та пробують вирватися назовні через вікно. Але через меланхолію, вони просто падають на підлогу і не можуть вийти з кімнати. І тільки одному персонажу, загадковій жінці в чорному, вдається вирватися з кімнати. Вона стоїть перед вікном, але щось ніби стримує її йти вперед. Це те, що я бачу на картині. Хоча на картині так багато деталей, що її можна роздивлятися дуже довго.

Сам художник не коментував символізм своїх картин, тому інтерпретацій є багато. Щодо картини «Меланхолія», то стає очевидним, що усі персонажі які вийшли з полотна – це історія Польщі. Питання залишається ким є та жінка в чорному, яка стоїть за вікном. Більшість критиків вважає, що це і є Меланхолія. Але є й версії коли пишуть, що ця жінка – це є Польща у траурі, адже в часи коли була намальована картина, країна була розділена між іншими трьома державами, і її не існувало на картах.

Тут на сторінці музею, зможете прочитати більше про картину та інтерпретації щодо символізму картини.

Відеоарти Леха Маєвського

Відео Маєвського, то не спроба розгадати символізм картин Мальчевського. То є нова ідея іншого митця. Лех не пробував розкрити значення картини, ожививши її, він створював нову історію для картини. До картини «Меланхолія» Маєвський створив 2 відеоарти.

Перший по однойменній назві «Меланхолія». Ми бачимо художню майстерню, художника який сидить перед мольбертом із недомальованою картиною, і людей вбраних у одяг різних епох з історії Польщі. Спочатку вони стоять завмерлі, відображаючи докладно те, що ми бачили на картині. Потім вони йдуть один за одним, коло за колом по кімнаті, падають, пробують піднятися та дістатися вікна.

Другий відеоарт «Сад». В цьому відео ми бачимо як всі персонажі все ж таки видостаються з вікна художньої майстерні та йдуть за жінкою в чорному по саду. Ця колона розтягується і всі йдуть один за одним шляхом який вказує жінка.

Підсумки

А як би ви оживили картину? Чи ви б так само описали своє бачення картини, чи пробували б розгадати символізм закладений у неї?

Більше про виставку зможете прочитати на сайті музею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *