Коли надворі осінь, то в магазинах появляються різні види гарбузів: звичайний, хоккайдо, провансаль, баттеріт, паста та багато інших. Варто визнати, що деякі з них виглядають дуже цікаво, мабуть саме через це, зараз такі популярні гарбузові ферми, де можна не тільки купити гарбузи, а й зробити цікаві фотографії на різних фотозонах.
Я восени дуже люблю готувати різні страви із гарбуза. Але найбільше люблю гарбузовий суп. Ділюся з вами моїм рецептом.
Інгредієнти:
- 1 гарбуз
- 3 картоплі
- 1 морква
- 1 цибуля
- 3 зубчика часнику
- 2 л бульйону або води
- сіль та приправи на смак
Ділимо гарбуз на кусочки та витягаємо насіння.
Розігріваємо духовку до 200 градусів. Деко застеляємо пергаментним папером та розкладаємо кусочки гарбуза. Трошки поливаємо оливковою олією та вставляємо до духовки. Печеми 45-50 хвилин.
Набираємо в каструлю воду та варимо бульйон. Я використовую курячу четвертинку або 2 курячі ніжки. Можна теж готувати суп без м’яса, на самій воді.
Тим часом нарізаємо моркву, цибулю та картоплю кубіками. Обжарюємо овочі на пательні. Починаємо від цибулі і моркви. Коли трохи піджаряться, то додаємо картоплю. В самому кінці додаємо порізані 3 зубчика часнику. Досипаємо до овочів сіль та приправи. Я зазвичай додаю чебрець.
Вкидаємо обсмажені овочі до бульйону та готуємо 10-15 хвилин.
В той час витягаємо гарбуз із духовки та чистимо його від шкірки. Я обрізаю шкірку із запеченого гарбуза, адже тоді вона дуже легко сама відділяється від м’якоті. А для того щоб почистити сирий гарбуз мені потрібно надто багато сил.
Вкидаємо почищені кусочки гарбуза до каструлі та готуємо все разом ще 15 хвилин.
Потім все блендуємо. В самому кінці додаємо ще солі та свіжомелений перець. І приправи на любителя.
Я люблю ще доливати до гарбузового супу вершки.
Також можна зробити грінки: підсмажити кусочки хліба на маслі. Але особисто я більше люблю додавати сухарики флінт до гарбузового супу.
А які страви з гарбузів смакують вам найбільше?
Залишити відповідь